HIZLI ERİŞİM
21.01.2021

ŞEHİTKAMİL’İN ŞEHADETİ ANISINA “TARİH YAZAN ŞEHİR GAZİANTEP” KONSERİ DÜZENLENDİ

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılan ve tarihimizin şanlı destanlarından olan Antep Savunmasının 100 yıl etkinlikleri kapsamında Şehitkamil’in Şehadeti’nin 101. Yıldönümü anısına Tarih Yazan Şehir Gaziantep’ Türküleri konseri gerçekleşti.

uhnevaz Türk Müziği Topluluğu grup şefleri, Gaziantep Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlileri Adil Çete ve Mehmet Emin Beyazçiçek önderliğinde düzenlenen konserde, usta oyuncu Mehmet Çevik, sesiyle, yüreğiyle destana hayat verdi.

Pandemi nedeniyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin resmi Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarından canlı olarak yayınlanan konserde türküler arasında Antep Savunmasında yaşanılan o zorlu mücadelelerden kesitler anlatıldı.

Ünlü oyuncu Mehmet Çevik’in sunumuyla yapılan programda, ‘Düşman Geldi Tabur Tabur Dizildi’, ‘O mübarek Bayrak İşte Bu Bayrak’, ‘Ordunun Duası’, ‘Keklik Dağlarda Şağılar’, ‘Beyaz Atlı Şimdi Geçti Buradan’, ‘Şahinbey Ağıtı Seher İnende’, ‘Oğul’, ‘Atına Binmişte Elinde Dizgin’, ‘Al Yeşil Dökün Anneler’, ‘Hastane Önünde İncir Ağacı’, ‘Ülkem Benim ve  Vurun Antepliler’ türküleri Ruhnevaz Grubu tarafından seslendirildi. Türküler esnasında Şehitkamil’in Şehit edilişi ve Kahraman Antepliler ile Fransızlar arasındaki çatışmalar GFK Dans Topluluğu tarafından canlandırıldı.

Seslendirilen türküler arasında ‘Gaziantep’in işgali’, ‘Akyol Karakolu’ndan Bayrak İndirilmesi’, ‘Büyük Miting’, ‘Şehitkamil’, ‘Şahinbey’, ‘Karayılan’, ‘Dokurcum Değirmeni 14 Şehit’, ‘Fedai Mehmet’, ‘Doktor Mecit Barlas’ ve ‘Hastane Olayları’ ile ‘Kurtuluş’ ile tiyatral anlatımlar Mehmet Çevik’in sunumuyla o dönemin fotoğrafları ve yağlı boya tabloları ile beraber verilmiştir.