HIZLI ERİŞİM
11.09.2020

GASTROANTEPFEST ‘HASAT GÜNLERİ’NDE ‘GASTRONOMİDE YEREL COĞRAFYANIN ÖNEMİ’ PANELİ

FoodinLife Gastronomi Yayınları ve Gastromasa Konferansı Genel Müdürü Gökmen Sözen moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Gastronomide Yerel Coğrafyanın Önemi’ başlıklı panelde, Türkiye coğrafyasındaki ürünlerin önemi, butik üreticilere destek konuları üzerinde önemli noktalara değinildi.  

Zula-Batard Kurucu Ortağı ve Şefi Cihan Kıpçak, Türk ürünlerinin pazarlamadaki eksikliklerinden bahsederek, gastronomi ve yemek kültürünün nasıl bir güç olduğunun yeni farkedildiğinden söz etti. Ülkenin zenginliğini arttırmak için bu sektörün hakkının verilmesi gerektiğini vurguladı.

Neolokal Executive Chef Maksut Aşkar, Türkiye’deki gıda ürünlerinin yurt dışındaki karşılığından bahsederek, dünyanın neresinde olursanız olun bulunduğunuz coğrafya mutfağı etkiliyor dedi. ‘Ürünlerimizin yayılması için ise politik sorunlarımızı çözmemiz gerekiyor’ ifadelerini kullandı.

Bocuse d'Or Türkiye Başkanı Mehmet Gök, ‘Coğrafyalar insana doğasıyla iklimiyle yiyeceğiyle farklılıklar sunuyor. Bizler mevcut olan zenginliğimizi değerlendiremiyoruz. Dünyadan kopuk bir şekilde devam ediyoruz. Uluslararası gastronomide ayakta durup yarışmalara katılmak istiyoruz. Tabaklarımız, ürünlerimiz hazır evet ama destek yok’ şeklinde konuştu.

Panel sonunda günün anısına Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erdem Güzelbey tarafından katılımcılara günün anısına Zeugma-Çingene Kızı betimli tabak hediye edildi.