HIZLI ERİŞİM
08.02.2021

8 ŞUBAT GAZİANTEP’E GAZİLİK UNVANININ VERİLİŞİNİN 100.YILI ANKARA’DA KUTLANDI

TBMM himayelerinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği iş birliğinde 8 Şubat 1921’de Antep’e “Gazilik” unvanının verilişinin 100’üncü yılı Ankara’da organize edilen özel bir etkinlikle kutlandı.

8 Şubat Gaziantep’e Gazilik unvanının verilişinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Ali Şahin, Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer, Derya Bakbak, MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan, Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak, Yavuzeli Belediye Başkanı Mustafa Kemal Sakaroğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Ahmet Fikret Kileci ve beraberindeki heyet ile Anıtkabir ziyareti yapılarak mozoleye çelenk bırakıldı. Ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçilerek, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından, Anıtkabir Özel Defteri imzalandı.

Gaziantep’in kurtuluş savaşındaki mücadelesine vurgu yapan Adalet Bakanı Gül, deftere şunları yazdı: “Kurtuluş Savaşımızın Büyük Komutanı, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Aziz Atatürk, Bugün, şehrimiz Gaziantep’e işgal orduları karşısındaki destansı direnişini taltifen Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 8 Şubat 1921 tarihinde Gazilik unvanı verilişinin 100. Yıl dönümünü idrak ediyoruz. Şahinbeyler, Şehitkamiller, Karayılanlar ve nice isimsiz kahramanlar işgalciler karşısına iman dolu, korkusuz yürekleriyle dikilmiş; nüfusunun dörtte biri şehit düşen şehrimizi düşman çizmelerine çiğnetmemiştir. Bu destansı direnişin kahramanları her zaman yolumuzu aydınlatacak bir bağımsızlık şuuru ve yenilgi nedir bilmeyen bir mücadele azminin bize miras bırakmıştır. Geçmişten günümüze farklı mecralarda süregelen ulusların varlık ve varoluş mücadelesinde; şehrimize dünyadaki ilk ve tek gazilik unvanını veren ve 15 Temmuz’da 2’nci kez gazilik unvanı alan Türkiye Büyük millet Meclisi’mizin kadirşinas mensuplarını şükranla yad ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde şehrimizin ve ülkemizin refahı, kalkınması ve istikrarı için durmadan, yorulmadan müreffeh bir Türkiye uğruna gayretle çalışacağız. Bu topraklarda kurtuluşun meşalesini alan, mücadeleyi zafere taşıyıp kuruluşun mührünü vuran tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.  Ruhları şad olsun.”

Anıtkabir ziyaretinin ardından, TBMM himayelerinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği iş birliğinde Antep’e “Gazilik” unvanının verilişinin 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri Birinci Meclis (Kurutuluş Savaşı Müzesi) Binası’nda düzenlenen etkinliklerle kutlandı, ecdadın bir asır önce verdiği mücadele ve Antep’in Gazi unvanını kazandığı süreç yeniden canlandırıldı.  , Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçıları Gaziantep Savunması’nı temsil eden oyunları sergiledi. Bölge halkına bağımsızlık bilincini aşılayan Karayılan ve Şahinbey, düzenlenen oyunlarla anıldı. Gaziantep’e “Gazilik” unvanını kazandıran mücadele için 8 Şubat 1921’deki Meclis ortamı kutlama programında tekrar anımsatıldı ve 100 yıl önce Antep’e Gazi unvanını kazandıran kanun için protokol, ellerini kaldırarak oylamayı bir kez daha canlandırdı.

Kutlama programında TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TBMM İdari Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin ve eski Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler tarafından protokol konuşmaları yapıldı.